Listopad w zerówce

5 listopada Dzień Postaci z Bajek

Międzynarodowy Dzień Postaci z Bajek obchodzony jest na całym świecie 5 listopada.
Święto ustanowiono w rocznicę urodzin Walta Disneya (1901-1966), jednego z najpopularniejszych autorów animowanych bajek dla dzieci. Bajki towarzyszą nam od najmłodszych lat, rozweselają i bawią, ale też przekazują ważne prawdy życiowe.

Tego dnia zerówka zamieniła się w niezwykłą krainę bajkowych postaci. Dzieci w tym wyjątkowym dniu przybyły do przedszkola przebrane w przepiękne bajkowe stroje, i wzięły udział w Balu Postaci z Bajek.

Ten dzień ma wszystkim przypomnieć jak ważne są bajki i że warto do nich powracać. Najważniejszym celem tego wyjątkowego dnia było popularyzowanie tradycyjnych bajek bez przemocy, takich gdzie dobro wygrywa, a zło zostaje ukarane.

Dzieci rozpoznawały bajkowe postaci i tytuły bajek, z których pochodzą. Segregowały rekwizyty z bajek i układały puzzle.  To spotkanie sprawiło dzieciom bardzo wiele radości. Przedszkolaki były aktywne, otwarte i wesołe. Odwiedziliśmy również naszą bibliotekę, gdzie Pani Violetta pokazała nam książki i zrobiła nam konkurs wiedzy na temat postaci z bajek. Był to dzień pełen wrażeń.

10 listopada Dzień Jeża

10 listopada przypadał Międzynarodowy Dzień Jeża – święto kłujących ssaków. Jeże towarzyszą nam od najmłodszych lat dzieciństwa w bajkach, wierszach, książeczkach, dlatego zerówkowicze włączyły się w obchody tego nietypowego święta.
Dzieci miały okazję poszerzyć oraz utrwalić swoją wiedzę dotyczącą sposobu życia jeży poprzez wysłuchanie pogadanki o tych sympatycznych zimowych śpiochach. Przedszkolaki wesoło bawiły się i tańczyły przy muzyce i piosenkach o jeżach. Układały puzzle oraz wykonały pracę plastyczną.

10 listopada wspólne odśpiewanie hymnu

W środę, w przeddzień Narodowego Święta Niepodległości, o symbolicznej godz. 11.11 uczniowie ze szkół w całym kraju, przedszkolaki, a także uczniowie szkół polonijnych wspólnie odśpiewali „Mazurka Dąbrowskiego” w ramach finału akcji „Szkoła do hymnu”.

25 listopada Międzynarodowy Dzień Misia

Dnia 25.11.2019 r. nasze przedszkolaki uczestniczyły w obchodach Światowego Dnia Pluszowego Misia. Tego dnia każde dziecko przyszło do przedszkola ze swoim małym lub dużym przyjacielem Misiem. Uroczysty dzień rozpoczął się od zaśpiewania hymnu Pluszowego Misia. Dzieci zostały zaproszone do wspólnej zabawy w misiowej krainie. Poznały historię święta, wspólnie recytowały „Życzenia dla Misia”, oraz wiersz „Miś” J. Brzechwy. Bawiły się przy piosence „Ja jestem niedźwiadek”. Dla dzieci w tym dniu w przedszkolu przygotowano wiele atrakcji: zabawy, konkursy, quizy.

30 listopada Andrzejki

"Hokus-pokus, czary-mary,
niech się spełnią andrzejkowe czary.”

30 listopada w zerówce zapanowała magiczna atmosfera ponieważ świętowaliśmy Andrzejki. Andrzejki to wieczór wróżb odprawianych w wigilię św. Andrzeja, czyli noc z 29 na 30 listopada. Według dawnych wierzeń ta noc miała magiczną moc, uchylającą wrota do nieznanej przyszłości.

Andrzejki w Naszym Przedszkolu to już tradycja. Ten dzień był dniem radosnych zabaw i wróżb, w których dzieci mogły poznać swoją bliższą i dalszą przyszłość. Nie zabrakło ustawiania bucików, przekłuwania serduszek z imionami, wróżenia za pomocą wirującej butelki, słodkich cukierków z wróżbą na przyszłość itp. Wróżby przeplatane były tańcami oraz zabawami przy skocznej muzyce. Pod koniec zabawy przedszkolaki raczyły się słodkim poczęstunkiem. Zabawa była przednia, dzieci wróciły do domu w doskonałych humorach.