Projekt edukacyjny z doradztwa zawodowego w świetlicy szkolnej

Ósmoklasiści aktualnie stoją przed wyborem szkoły średniej. Zastanawiają się nad przyszłym zawodem. To niełatwa decyzja. Młodzi ludzie potrzebują wsparcia, porady, doradztwa, gdyż często sami  nie potrafią  zdecydować co chcą robić w przyszłości.

Chcąc podzielić się swoją wiedzą na temat różnych zawodów uczestniczyli w projekcie edukacyjnym realizowanym w świetlicy. Miał on na celu edukację już od najmłodszych lat dzieci w zakresie wyboru dalszej ścieżki rozwoju, kształcenia i pracy. Dziewczyny z kl.8 w bardzo kreatywny sposób zaprezentowały wybrane zawody. W czasie spotkań mówiły o tym, jaka jest ścieżka edukacji, aby pracować w danym zawodzie, jakie cechy charakteru powinna posiadać osoba, która decyduje się pracować w danym zawodzie, jakie umiejętności powinna posiadać. Dzieci ze świetlicy z wielkim zainteresowaniem uczestniczyły w zajęciach ze starszymi koleżankami. Podczas prezentacji zawodu kucharza i cukiernika dzieci pomagały w przygotowaniu i pieczeniu gofrów, które potem zajadały ze smakiem. Uczennice klasy 8c opowiadały na temat pracy fryzjera, były zagadki, prezentacja narzędzi potrzebnych do pracy. Zabawiły się też w salon fryzjerski, gdzie czesały chętne dziewczynki i chłopców. Powstały wspaniałe fryzury. W czasie spotkania z uczennicą klasy 8a dzieci poznały zawód nauczyciela, ale od całkiem innej strony. Miały możliwość zajrzeć do notatek i książek studentki – przyszłej nauczycielki historii. Uczennica wcieliła się w rolę nauczycielki przeprowadzając ciekawą lekcję.

To były naprawdę bardzo ciekawe i niecodzienne lekcje… z życia.

Dziękujemy.