Zakończenie Roku Ireny Sendlerowej

Pamiętamy, podziwiamy i będziemy naśladować!

Nasza szkoła nosi imię niezwykłej osoby. Sejm Rzeczypospolitej Polskiej, na wniosek Rzecznika Praw Dziecka, uchwalił rok 2018 Rokiem Ireny Sendlerowej.

Społeczność naszej szkoły włączyła się w jego obchody, by oddać "hołd Tej, która z największym poświęceniem działała na rzecz ratowania drugiego człowieka". Irena Sendlerowa pokazała, jak wtedy, w tych podłych czasach wojny i okupacji, można było zachować się przyzwoicie i być dobrym, tolerancyjnym, odważnym człowiekiem.

Dnia 14 grudnia 2018 r. odbyła się uroczystość podsumowująca nasze działania. Przypomnieliśmy, co udało nam się zrobić, by upamiętnić naszą Patronkę i opowiedzieć o niej innym. Podczas apelu wysłuchaliśmy wspomnień o Irenie Sendlerowej, obejrzeliśmy zdjęcia ilustrujące nasze całoroczne akcje, konkursy, wystawy, spotkania. Na zakończenie uczniowie zaprezentowali wzruszające przedstawienie pt. „Pamiętamy, podziwiamy, naśladujemy... - Irena Sendlerowa naszym drogowskazem” przeplatane niezwykłymi i skłaniającymi do refleksji piosenkami: „Siła marzeń”, „Tolerancja”, „Dziwny jest ten świat” czy utworem pt. „Do kołyski”, którego słowa „żyj z całych sił i uśmiechaj się do ludzi, bo nie jesteś sam...” stały się naszym mottem.

Postawa Ireny Sendlerowej i wartości, którymi się kierowała zasługują na najwyższe uznanie i naśladowanie. Zawsze była bardzo skromną osobą, nieustanie przypominała, że ważne jest, aby dostrzegać wokół siebie dobro. Miała nadzieję, że my, kolejne pokolenie, będziemy o tym pamiętać.

Dzisiaj też są ludzie, którzy szukają naszego wsparcia, którzy pukają do naszych drzwi, do naszych serc. Wiele jest do zrobienia. Przykład bohaterskiej działalności tej niezwykłej osoby uczy nas, że nie możemy pozostać bierni, obojętni, nie możemy milczeć, mając świadomość, że gdzieś obok drugiemu człowiekowi dzieje się krzywda.

Pamiętajmy słowa Ireny Sendlerowej skierowane do młodych:

„Jesteście przyszłością świata! Zróbcie coś, aby stał się lepszy. Bez wojen, śmierci niewinnych. Szerzcie dobro. Bądźcie wrażliwi na los słabszych od was.”

Niech Irena Sendlerowa będzie naszym drogowskazem. Bądźmy dobrymi ludźmi! To nasze wspólne zadanie! Pani Ireno! PAMIĘTAMY, PODZIWIAMY I BĘDZIEMY NAŚLADOWAĆ!