Bydgoski Festiwal Nauki

Powiedz mi, a zapomnę.
Pokaż mi, a zapamiętam.
Pozwól mi zrobić, a zrozumiem.
Konfucjusz

 

20 i 21 października Szkoła Podstawowa nr 58 im. Ireny Sendlerowej w Bydgoszczy wzięła udział w XII Bydgoskim Festiwalu Nauki, którego organizatorami są Uniwersytet Kazimierza Wielkiego, Politechnika Bydgoska im. Jana i Jędrzeja Śniadeckich, Collegium Medicum im. Ludwika Rydygiera Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu, Wyższa Szkoła Gospodarki oraz Bydgoska Szkoła Wyższa.

Najważniejszym celem BFNu jest popularyzacja nauki i jej osiągnięć, interakcja oraz zdobywanie wiedzy poprzez zabawę i doświadczenie. Należy podkreślić, że Festiwal Nauki to nie tylko propozycje dla dzieci. Jego oferta tworzona jest z myślą o odbiorcach w różnym wieku, dlatego też organizatorzy dbają o ty, by program Festiwalu był różnorodny i opierał się na projektach z przeróżnych dziedzin nauki, prowadzonych we wszystkich możliwych formach.

Aż cztery klasy wzięły udział w warsztatach, pokazach oraz wykładach prowadzonych w ramach tego przedsięwzięcia na terenach uczelni wyższych. Uczniowie klasy 5a i 6a uczestniczyli w warsztatach związanych z grami adaptacyjnymi. Zostały im zaprezentowane nie tylko nowoczesne gry dla dzieci, młodzieży i dorosłych, które są rozpowszechnione na całym świecie, ale także mogli włączyć się w te gry z uczniami z innej szkoły oraz grupą uczniów ze spektrum autyzmu. Ponadto klasa 6a brała udział w wykładzie z pokazem dotyczącym e-sportu a także globalnej sieci rywalizacji, a później w pokazie doktora Dominika Chmiela Jak nieść pierwszą pomoc w sytuacjach nagłych. Klasa 6 b została zapoznana z tajnikami hodowli pszczół podczas wykładu z pokazem pod nazwą Pszczelarium WSG – pasieka na dachu budynku w centrum Bydgoszczy. Drugiego dnia festiwalu klasa 7b pojawiała się w Instytucie Fizyki UKW, aby wziąć udział w warsztatach pod nazwą: Pływanie, nurkowanie czyli hydrostatyka doświadczalnie. W trakcie trwania tego przedsięwzięcia nie mogło zabraknąć uczniów klasy 8b, którzy nie tylko poczuli się jak studenci uczelni wyższej, ale przede wszystkim wzięli udział w niezwykłym wykładzie prof. Ryszarda Maciołka dotyczącym niełatwej sztuki argumentowania.

Pełni nowych wiadomości oraz doświadczeń czekamy na kolejną przyszłoroczną edycję BFN!