Bydgoski Festiwal Nauki

Opublikowano: 2024-11-25 16:38

 

Bydgoski Festiwal Nauki jest wydarzeniem popularnonaukowym organizowanym przez pięć bydgoskich Uczelni: Uniwersytet Kazimierza Wielkiego, Politechnikę Bydgoską im. J.J. Śniadeckich, Collegium Medicum UMK, Wyższą Szkołę Gospodarki oraz Bydgoską Szkołę Wyższą. Festiwal wpisał się już trwale w kalendarium wydarzeń naszego miasta i regionu. Nieustannie cieszy się on dużym zainteresowaniem.

 

Uczniowie naszej szkoły skorzystali z działań proponowanych w ramach BFN. Klasa 8a odwiedziła Wydział Literaturoznawstwa Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego, gdzie filologię polską ukończyła ich wychowawczyni - Ewelina Popielarz-Zajdel. Nauczycielka pokazała im najciekawsze miejsca na uczelni, opowiedziała o Uniwersytecie Kazimierza Wielkiego, podzieliła się także ciekawostkami z życia uczelni. Punktem kulminacyjnym wyjścia był udział w ciekawych zajęciach pod nazwą „(Nie)poważnie o poezji", które poprowadził dr Jakub Osiński.

 

Uczniowie klasy 7b z wychowawczynią Grażyną Krzewicką w ramach Bydgoskiego Festiwalu Nauki wybrali się do Politechniki Bydgoskiej na Wydział Rolnictwa i Biotechnologii, gdzie wysłuchali ciekawego wykładu dr. inż. Piotra Wasilewskiego pt. „Od melona do drona czyli pszczoła miodna w życiu człowieka". Podczas spotkania uczniowie dowiedzieli się, że pszczoły, które najczęściej kojarzą się nam z miodem, z bólem i ewentualnie z zapylaniem roślin, mają w naszym życiu znacznie większe znaczenie. Bez pszczół człowiek nie może się rozwijać. Albert Einstein powiedział nawet, że „kiedy wyginą pszczoły, rodzajowi ludzkiemu pozostaną już tylko 4 lata”. Bez pracy tych owadów bowiem nie tylko nie poznamy smaku owoców, ale także nie zobaczymy wielu kwitnących roślin.