Dzień Nauczyciela

Dzień Nauczyciela to polskie święto oświaty i szkolnictwa wyższego, ustanowione w 1972 roku. Święto to obchodzone jest co roku 14 października, w rocznicę powstania Komisji Edukacji Narodowej (1773) - pierwszego w Europie ministerstwa oświaty, które zajęło się reformowaniem szkolnictwa w Polsce. Wraz z zaistnieniem Komisji, wprowadzono w Polsce jednolitą organizację szkolnictwa. Istniały szkoły wyższe zwane głównymi, im podlegały szkoły średnie (wydziałowe i podwydziałowe), te z kolei pełniły nadzór nad szkołami najniższego stopnia - parafialnymi. Nauka we wszystkich tych szkołach odbywać się miała - po raz pierwszy całkowicie prawomocnie - w języku polskim. Każdy uczeń miał poznać i zrozumieć swoje przyszłe obywatelskie obowiązki: nauczyć się żyć tak, aby jemu było dobrze i z nim było dobrze innym.

14.10. przypada Dzień Edukacji Narodowej, popularnie zwany Dniem Nauczyciela. Jest to nasze wspólne święto, dzień, w którym w sposób szczególny, uczniowie okazują wdzięczność pedagogom, a pedagodzy cieszą się z efektów swojej pracy. Samorząd Uczniowski podziękował Dyrekcji, Nauczycielom, Katechetom, pracownkom administracji i obsługi: "Chcemy wszystkim Wam przekazać jak najserdeczniejsze życzenia i podziękować za cierpliwość, serdeczność i wyrozumiałość okazywane nam na co dzień. Wam, Drodzy Nauczyciele, dziękujemy za poświęcenie i trud wkładany w nasze wychowanie, za wiarę w nas, nieustannie potrzebujących Waszych rad i wskazówek" - powiedziała Roksana Ciska, Przewodnicząca Samorządu Uczniowskiego.

O Dniu Nauczyciela nie zapomniał również Samorząd Malucha, który wraz z klasą 2c pod kierunkiem pani Agnieszki Cholewińskiej przygotował uroczystą akademię, dziękując na niej nauczycielom za wysiłek i wielkie serce wkładane na rzecz pracy z dziećmi.