Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego

W piątek 21 lutego 2020 r. obchodziliśmy w naszej szkole ustanowiony przez UNESCO Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego. Z tej okazji zaprosiliśmy uczniów do udziału w zabawach językowych. Każdy mógł sprawdzić się w poprawnym odczytaniu  łamańców językowych – wierszyków z trudnymi do wyartykułowania słowami. Ich prezentacja była dużym wyzwaniem, ale też świetną okazją do wspólnej zabawy i uśmiechu. Sprawiła radość nie tylko uczniom. Każdy mógł zostać mistrzem wymowy, z przejęciem czytając: „chrząszcz brzmi w trzcinie”, „cesarz czesał cesarzową”, „król królowi tarantulę włożył czule pod koszulę”, „kra krę mija, tu lis ma norę, idę i nos trę, mijam dół” czy wreszcie „rozrewolweryzowany rewolwerowiec z rozrewolweryzowanym rewolwerem rozrewolweryzował rewolwer rozrewolweryzowanego rewolwerowca”.

Na dużej przerwie w sali nr 52 odbyło się też szkolne dyktando. Chętni uczniowie mogli zmierzyć się z pisownią takich wyrazów jak: ryż, gulasz, wrzątek, pieprz czy zagorzały miłośnik polskich warzyw i kulinarne przysmaki.

Przeprowadzona akcja miała na celu podkreślenie piękna polskiego języka i uświadomienie, że powinniśmy na co dzień dbać o poprawność mowy ojczystej.