Szkoła Pamięta

Już po raz trzeci nasza społeczność szkolna włączyła się do projektu zorganizowanego przez Ministerstwo Edukacji Narodowej pt. „Szkoła pamięta”.

Celem tej inicjatywy jest zwrócenie uwagi młodych ludzi na potrzebę pielęgnowania pamięci o zmarłych, a także o historii i bohaterach naszego kraju oraz regionu.

W ramach projektu uczniowie naszej szkoły zaplanowali i zrealizowali szereg różnorodnych przedsięwzięć - uczestniczyli w lekcjach wychowawczych poświęconych tej tematyce, przygotowali gazetki, prace plastyczne, a także odwiedzali pobliskie cmentarze oraz miejsca pamięci, by zapalić znicz i oddać hołd zmarłym.

Uczniowie klasy 6b napisali podziękowania dla zasłużonych i cenionych bydgoszczan, którzy budowali dobre imię naszego miasta. Przygotowane prace znalazły się na gazetce patriotycznej. Klasa udała się też na cmentarz Nowofarny przy ul. Artyleryjskiej w Bydgoszczy, gdzie pod pamiątkową tablicą i pomnikiem złożyła hołd bydgoskim nauczycielom, którzy zginęli z rąk niemieckich żołnierzy jesienią 1939 r. Uczniowie odwiedzili również Kwaterę Żołnierzy Wojska Polskiego z 1945 r. Znajdują się tam wspólne mogiły żołnierzy zmarłych na skutek odniesionych ran w czasie walk o Bydgoszcz. Zapalone znicze oraz minuta ciszy skłaniały do refleksji i były dowodem pamięci uczniów o historii i bohaterach naszego miasta.

Natomiast uczniowie z klas 6a i 7a przygotowali gazetkę poświęconą wybitnym polskim poetom i pisarzom, których twórczość poznają na lekcjach języka polskiego. Ponadto dzieci z klasy 6a udały się na ul. Artyleryjską, gdzie znajduje się pomnik i głaz z tablicą ku czci pomordowanych nauczycieli. Uczciły pamięć zamordowanych przez hitlerowców 116 pracowników oświaty, zapalając symboliczny znicz. Poznawszy historię tego miejsca, starały się zrozumieć, czym jest odwaga, poświęcenie i ofiara.

7a zapaliła znicze oraz złożyła hołd poległym pod Pomnikiem Walki i Męczeństwa Ziemi Bydgoskiej.

Lokalne miejsce pamięci, Cmentarz Bohaterów Bydgoszczy, odwiedziły także klasy 7b, 6c i 5c. Uczniowie oddali cześć poległym symboliczną minutą ciszy i zapaleniem zniczy.