Wycieczka do Muzeum II Wojny Światowej i na Westerplatte

Dnia 30 października 2019 r. uczniowie klas siódmych udali się do Gdańska. Pierwszym punktem programu wycieczki było zwiedzanie Muzeum II Wojny Światowej. Jest to placówka niezwykła pod każdym względem. Wystawa główna ma ogromną powierzchnię – około 5000 m2 i położona jest 14 m pod ziemią. Podzielona została na 3 bloki narracyjne – „Droga do wojny”, „Groza wojny” i „Długi cień wojny” oraz na 18 mniejszych sekcji tematycznych. Przechodząc przez kolejne sale, uczniowie oglądali zmieniającą się scenografię, która nawiązywała do poszczególnych tematów. Uczniowie mogli tam np. zobaczyć gabloty pełne dawnych przedmiotów, ściany z mnogością plakatów, fotografii i cytatów. Mogli też posłuchać przemówień dyktatorów wojennych, obejrzeć filmy historyczne i prezentacje multimedialne. Duże wrażenie wywarła na uczestnikach wycieczki możliwość spaceru zniszczoną przez wojnę historyczną ulicą, na której stał oryginalny czołg. W muzeum wykorzystano ponad 2 tysiące eksponatów i ustawiono około 240 stanowisk interaktywnych, prezentujących archiwalne dokumenty i medialne symulacje. Dzięki temu można lepiej poznać życie codzienne zwykłych ludzi podczas wojny i zrozumieć, jak działał nazistowski terror. Po muzeum uczniów oprowadził przewodnik, który z wielkim przejęciem i pasją przytaczał fakty historyczne, opowiadał o wydarzeniach wojennych i pokazywał eksponaty. Na dłużej zatrzymał się w miejscu poświęconym patronce naszej szkoły – Irenie Sendlerowej, gdzie dwoje uczniów naszej szkoły krótko przedstawiło działania Żegoty i samej pani Ireny na rzecz ratowania żydowskich dzieci.

Po zwiedzaniu muzeum uczniowie udali się na półwysep Westerplatte, który jest symbolem walki o wolność i wybuchu II wojny światowej oraz polskiego oporu przeciw agresji III Rzeszy. Uczniowie zobaczyli wysoki na 25 metrów Pomnik Obrońców Wybrzeża z wyrytymi płaskorzeźbami i nazwami miejsc bitew morskich II wojny światowej. Przewodnik opowiedział uczniom wiele ciekawostek dotyczących bohaterskiej walki polskich żołnierzy w 1939 roku. Potem wszyscy minutą ciszy oddali hołd poległym obrońcom Westerplatte. Ostatnim punktem wycieczki był spacer ulicami pięknego Gdańska i wspólne zdjęcie pod pomnikiem Neptuna.

Muzeum II Wojny Światowej to miejsce, które absolutnie każdy powinien odwiedzić choć raz w życiu. Wycieczka była ogromnym doświadczeniem dla uczniów, powtórką zdobytej dotychczas wiedzy oraz poznaniem nowych informacji. W ten sposób młodzież upamiętniła też przypadającą w tym roku 80. rocznicę wybuchu II wojny światowej i 101. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości.