Wyliczanka jesienna

dmucha, chucha, wieje!
Deszcz, kalosze, bura chmura
kropi, pada, leje!
Jesienna pogoda daje w kość
Jesiennej pogoda daje w kość! A, psik!

Ta jesienna wyliczanka towarzyszyła nam przez cały miesiąc. Listopad przyniósł ze sobą deszcze i wiatry, a wokół zapanowała szarość.

Aby nie dać się jesiennej chandrze i smutnemu nastrojowi postawiliśmy na wspólną zabawę i doskonalenie relacji w grupie. Dzieci ćwiczyły w parach dialogi, przekazywały sobie informacje w sposób werbalny i niewerbalny, poznały przeszkody w komunikacji. Każdego dnia starają się dogadywać ze sobą używając siły ARGUMENTÓW.

10 listopada obchodziliśmy Święto Niepodległości. Z związku z tym świętem czytaliśmy wiersze patriotyczne, dzieci poznały geografię Polski, uczyły się wskazywać na mapie najważniejsze miejsca. Podczas zajęć muzycznych uczyły się piosenki pt. "Patriota mały".

W kolejnych dniach zapoznały się z legendą związaną z powstaniem Bydgoszczy oraz najważniejszymi miejscami w naszym mieście. Obejrzały wiele albumów, ilustracji, filmów o Bydgoszczy. Uczestniczyły również w mini konkursie na układanie puzzli. Wygrywała ta osoba, która w najkrótszym czasie ułoży obrazek przedstawiający znane miejsce w Bydgoszczy.

Na koniec miesiąca dzieci dowiedziały się jakie tradycje związane są z Katarzynkami i Andrzejkami. 30 listopada wychowawczynie świetlicy przygotowały zabawę andrzejkową połączoną z wróżbami.