Z mitologią za pan brat!

Tradycją naszej szkoły stała się organizacja szkolnego konkursu literacko-historycznego dla uczniów klas 5 "Jeden z dziesięciu, czyli wiem wszystko o mitologii".

Głównym jego celem jest zainteresowanie uczniów klas piątych mitologią starożytnej Grecji. Jest to również doskonała okazja do poszerzenie wiedzy przez samych uczestników turnieju w zakresie różnych aspektów wiedzy antycznej.

Uczniowie musieli wykazać się znajomością mitów oraz bogów greckich, a także ich odpowiednikami rzymskimi (imiona, atrybuty, wygląd, jakimi opiekowali się dziedzinami). Ponadto wyjaśniali znaczenia związków frazeologicznych wywodzących się z mitów, odpowiadali na pytania związane z herosami greckimi, geografią mitologiczną.

Konkurs odbył się w trzech etapach: Etap drugi i trzeci swoja formułą przypominał bardzo ciekawy teleturniej telewizyjny "Jeden z 10". Nad przebiegiem rywalizacji czuwała komisja konkursowa w składzie: Agnieszka Hornung, Monika Ceberek, Joanna Olejniczak.

I etap odbył się 9 maja, polegał na rozwiązaniu testu, na który składały się zadania otwarte, zamknięte i krzyżówka. Wyłonił 10 osób do kolejnej etapu.

II etap, który miał miejsce 25 maja, to rywalizacja 10 osób. Każdy uczestnik musiał poprawnie odpowiedzieć na 2 pytania. Następnie, po udzieleniu poprawnej odpowiedzi, wyznaczał kolejnego odpowiadającego. Ta runda wyłoniła 3 osoby, które przeszły do pojedynku finałowego o tytuł Znawcy Mitologii.

III - najważniejszy i najtrudniejszy etap, polegał na rywalizacji o punkty, wyeliminowaniu przeciwników oraz zdobyciu głównego trofeum: Znawcy Mitologii.

Po zaciętej walce udało się wyłonić laureatów konkursu. Zostali nimi:

I miejsce – Mikołaj  Szostek z klasy 5a,

II miejsce Mia Gregorowicz-Njabe z klasy 5a,

III miejsce – Filip Cendrowski-Kociuga z klasy 5a.

Zwycięzcom serdecznie gratulujemy, a wszystkim uczestnikom zmagań z mitologią życzymy wielu sukcesów w kolejnych konkursach!