25 listopada - Światowy Dzień Pluszowego Misia

Światowy Dzień Pluszowego Misia ustanowiono dokładnie w 100. rocznicę powstania maskotki - dokładnie w 2002 r.

Historia pluszowego misia sięga do 1902 roku i wiąże się z udziałem Prezydenta Stanów Zjednoczonych Teodora Roosvelta na polowaniu. Otóż, po kilku godzinach bezskutecznych łowów, jeden z towarzyszy prezydenta postrzelił małego niedzwiadka i zaprowadził go do prezydenta.Ten ujrzawszy przerażone zwierzątko, kazał je natychmiast uwolnić. Jeden ze świadków tego zdarzenia uwiecznił historię niedźwiadka na rysunku w waszyngtońskiej gazecie, którą czytał producent zabawek... Od tego momentu zaczęto wykorzystywać zdrobniałe imię prezydenta i sprzedawać maskotki pod nazwą Teddy Bear, która dziś w języku angielskim jest określeniem wszystkich pluszowych misiów.

Dziś chyba nie ma domu, w którym nie MIESZKA miś. Każdy z nas ma swojego ulubionego, a jest ich całe mnóstwo. Może to być zupełnie mały bury Miś, odrobinę zapomniany, albo piękny i kolorowy lub zupełnie malutki Misio, którego nosimy „na szczęście”. Czy wreszcie – może to być jeden z Wielkich i Sławnych Misiów, o których mówi się wszędzie i o których głośno niemal w każdej części świata tj. Kubuś Puchatek, Miś Paddington albo Miś Uszatek, aż wreszcie może to być Miś zupełnie bez imienia. Miś Pluszowy, a szczególnie ten nasz jest wyjątkowy i ukochany. A jaki jest Twój miś?

Dzieci w świetlicy w dniu Pluszowego Misia, który przypada 25 listopada przygotowały galerię prac. Oczywiście w roli głównej PLUSZOWY MIŚ. Wykorzystując różne techniki i materiały powstały ciekawe i niepowtarzalne prace. Stworzona wystawa miała na celu przypomnieć jak ważną rolę spełnia miś w życiu każdego dziecka. Na zajęciach czytelniczych świetliczaki poznały przygody Kubusia Puchatka oraz imiona misiów, które są bohaterami innych książek dla dzieci. Tego dnia "odwiedził" nas stary przyjaciel dzieci, wielki pluszowy miś, do którego mogły się przytulić i z którym mogły się pobawić.