Pasowanie na Czytelnika

Opublikowano: 2024-10-31 12:03

 

     Pasowanie na czytelnika to oficjalne przyjęcie najmłodszych uczniów do grona czytelników biblioteki szkolnej. Wtedy zaczyna się niesamowita, czytelnicza przygoda dzieci, które mogą już same czytać. 13 października uczniowie klas 1 odbyli bardzo ważną podróż w ich życiu, a mianowicie podróż do stacji kolejowej „Literkowo”, w której zostali pasowani na czytelnika. Na młodych czytelników czekała konduktorka w osobie Pani bibliotekarki. Dzieci, kierując się wskazówkami, musiały odszukać ukrytych w szkole wagoników i wykonać zadania sprawdzające ich znajomość z literatury dziecięcej. Były to zagadki z bajek i baśni. Ostatnia wskazówka zaprowadziła ich do stacji Literkowo, czyli do biblioteki. Tu, przyszli czytelnicy samodzielnie odszukali ukryte prośby książki, dotyczące sposobu jej traktowania, zapoznali się z regulaminem biblioteki, po czym złożyli uroczystą przysięgę, że będą kochać i szanować książki, korzystać z ich mądrości i sumiennie wypełniać obowiązki czytelnika. Na zakończenie, nasi nowi czytelnicy otrzymali pamiątkowe dyplomy, które będą im przypominały o tym uroczystym wydarzeniu.

 

Mamy nadzieję, że po takim wspólnym spotkaniu biblioteka będzie kojarzyła się dzieciom z miejscem przyjaznym, gdzie uczniowie są zawsze mile widziani.

 

Apel do Rodziców

     Korzystając z okazji pragniemy podkreślić, a jednocześnie zaapelować, jak bardzo ważną rzeczą jest czytanie dzieciom minimum 20 minut dziennie bajek i innych utworów literackich przez rodziców i najbliższych. Czytanie na głos stymuluje pamięć, nawiązywana jest bezpośrednia relacja, co w dużym stopniu przyczynia się do wszechstronnego rozwoju dziecka. Obcowanie ze słowem pisanym pobudza wyobraźnię, uczy kreatywności, ortografii, empatii, wrażliwości na innych, jest cudowną receptą na nudę, wprowadza w całkiem nowy, pełen wyobraźni świat. Codzienne czytanie dziecku dla przyjemności jest czynnością prawdziwie magiczną, zaspokaja wszystkie potrzeby emocjonalne dziecka, znakomicie wspiera jego rozwój psychiczny, intelektualny i społeczny, jest jedną z najskuteczniejszych strategii wychowawczych.